Eskilerden beri insanoğlu altın,gümüş,bakır yahut yaşanılan topluma,kültüre göre belki ip,tüğ,kumaş vb. gibi değişik ürünleri kullanarak vücutlarına takı yapmışlar ve bunları gün geçtikçe daha iyi hale getirip,işçiliklerini daha detaylı işleyerek takı kültürünü günümüze kadar getirmilerdir.Artık günümüzde birçok takının imalat edilmesiyle beraber gerçek maden görünümlü sahne takılarada ilgi bayağı artmaktadır.

Bizde şimdi Has Gümüşün nasıl imalattan geçip, severek taktığımız ve parıl parıl parlayan o güzel takılara dönüştüğüne şahit olacağız.

 

 

 

 

1.ADIM: HAS GÜMÜŞ KALIP

Has gümüş atölyeye getirilir.Gümüşün işlenmeye başlaması için ilk başta yapılack işlemin ne olduğuna karar verilmelidir.Gümüş imalatındaki en önemli detay aslında burasıdır.Belli bir plan doğrultusunda yola başlamak gerekir çünkü yapılacak takıya göre gümüşün geçeceği işlemler farklılaşacak,adım atlanacak işlem uzayacak yahut kısalacaktır.Örneğin yüzük yapılacaksa bu yüzüğün taşlı mı taşsız mı,varyanslı mı varyanssız bu vb. hususlarına karar verilir ve yapılacak takı için gümüş kalıplar oluşturulur.

 

 

2.ADIM: GÜMÜŞÜN OCAK İŞLEMİ

  Dediğimiz gibi yapılacak plana göre gümüşün işlem yolunda farklılıklar olabilir.Seçilen kalıplara dönüştürülebilmesi için gümüşün ocakta eritilmesi gerekir.Bu aşamadayken işlenen ürün hakkındaki yan ürünler,yani zincir,kelebek,tel vb.materyallerde üretilir.

 

 

 

3.ADIM: ZIMPARA,TESTİYE,POLİSAJ(PARLATMA)

Elde edilen gümüş ocaktan kalıplanmış modele aynı şekille çıkar ve elinize tozlu,mat bir yüzük/kolye/ürün kalır.Bu aşamadan sonra mesele ürüne özel işlem uygulamaktır.Yani onu zımparalamak ve eğer eklenmesi gereken taş detayı gibi süsleri mevcut ise bu aşamaları uygulamaktır.

Zımpara işlemi ile gümüş ürün üzerindeki çıkıntıların,pürüzlerin düzleşmesi sağlanır,ardından polisaj ile üstünden geçerek tozlu ve mat halde olan ürünü, gümüşü gümüş yapan o güzel ve gözalıcı  parıltısına çevirir.

 

925 DAMGA NE İÇİNDİR?

Hakiki gümüş ile imitasyon bir takının varlığını nasıl ayırt ederim,diyorsanız bu farkı görmekte,bulmakta çok kolay.Tek yapmanız gereken aldığınız ürünlerin üzerinde damgalı şekilde 925 ayarını(yani yazısını)görmektir.

 

 

Netice bir emektir.Hedef,belli bir plan çizmek ve bu doğrultuda yorulmak;yürüdüğünüz yolda sıcaklarda yanmak,soğuklarda üşümektir ve kan,ter,zaman hepsi harmanlanır.Yorucudur,gücünüzden güç alır lakin...

Her şey gönül işidir.Sevmek ile filizlenen ağaçların meyveleri elbet tatlıdır,şerbettir ve o koskoca çınar olan ağacın büyürkenki katettiği yol,hepsi bir aşk içindir.

Bizler gümüşe,gümüşün yoluna gönül verenlerdeniz. Bu yolda yorulmak en güzel dinlencemiz. 

SETMİLA...

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR